Maa äärmuslikel kohtadel on mingi maagiline külgetõmme. Selline põnev tunne katab, kui seisad maailma otsas ja sinu ees on ainult veepind ning sinu taga on kogu manner. Mul õnnestus külastada Euroopa neljast äärmuslikust punktist kolme, nii et täna läheme lausa kolme riiki – Portugali, Hispaaniasse ja Norrasse.

Geograafia: Euroopa on osa põhjapoolkeral olevast maailmast, osa maailma suurimast mandrist Euraasiast. Kui Euroopa läänepoolseima, ida- ja põhjapoolseima punktiga ei ole küsimusi, kuna mandri piire uhuvad mered ja ookeanid ning need punktid on juba ammu kindlaks tehtud, ei suutnud nad välja selgitada kõige idapoolsemat punkti. üsna pikka aega, sest Euroopa ja Aasia piir, mis kulgeb mööda Uurali mäeharja, on see väga tinglik. Alles 2015. aastal tegi Venemaa Teaduste Akadeemia geograafia instituut kindlaks, et kõige idapoolsem punkt asub polaarsete Uuralite territooriumil Nogodayakha mäel. Minu teada on looduses sellesse kohta raskesti ligipääsetav ja seda pole kuidagi tähistatud, kuigi Venemaa Jamalo-Nenetsi autonoomse oblasti ametivõimud on juba 3 aastat kuidagi turiste meelitanud.

Lääne-Roca neem.

Euroopa läänepoolseim punkt asub 40 kilomeetri kaugusel Portugali pealinnast Lissabonist Roca neemel (Cabo da Roca). Atlandi ookeanile vaatega 140-meetrisel kaljul on tuletorn, suur kivirist ja mälestuskivi.

Kivi sisse on kirjutatud portugali luuletaja Luis Camõesi sõnad: “See on koht, kus maa lõpeb ja meri algab”, samuti selle koha koordinaadid. Ümbruses on jalutusradad, seal on suveniiripood ja kohvik.

Majesteetlikud kaljud langevad otse ookeani.

See koht on eriti populaarne päikeseloojangu tundidel. Kahjuks on neemel alati väga tuuline, nii et te ei käi siin kaua.

Roca neemele pääseb lähedal asuvast Sintra linnast bussi või isikliku autoga.

Maroko kõige lõunapoolsem punkt.

Euroopa kõige lõunapoolsem punkt Maroko neem (või Tarifa neem) asub Hispaanias Tarifa linna äärelinnas. See on väike Las Palomase saareke, mida tamm ühendab mandriga.

Huvitaval kombel asub selles kohas ka Atlandi ookeani ja Vahemere vaheline piir. Fotol on ookean paremal ja meri vasakul.

See on ka Gibraltari väina kõige kitsam koht. Aafrika on vaid 14 kilomeetri kaugusel!

Kahjuks on juurdepääs Las Palomase saarekesele üldsusele suletud, kuna seal on vana kindlus, kus nüüd asub väeosa.

Kuid turistid saavad tammi otsas olevate infostendide kõrval pilte teha.

Tarifa linnast pääseb siia jalgsi. Teel soovitan teil end suurepärastes randades ujuma panna.

Kõige põhjapoolsem Nordkini neem.

Paljud inimesed arvavad ekslikult, et Euroopa põhjapoolseim punkt on Põhjapoolne neem, kuid see pole nii. Lõppude lõpuks asub Põhjapoolne neem saarel ja põhjapoolsemad saared, näiteks Svalbard, kuuluvad Euroopasse. Kui räägime mandri-Euroopast, siis selle põhjapoolseim punkt asub Norras Nordkini neemel.

Erinevalt “mugavast” turistide Põhjapoolsest neemest, kus on hea sissepääs, parkla, monument ja suveniiripood, pole Nordkini neemele jõudmine nii lihtne. Lähimast parklast peate kõndima 24 km mööda täiesti mahajäetud kohti, hirvede radu ja kiviseid põlde. Matk võtab kiire tempoga vähemalt 7 tundi ühte suunda.

Selliste väravatega on märgitud tee algus ja siis peate navigeerima GPSi ja marsruudi tähistavate kivipostide abil.

Võimalik, et te ei kohta oma teel kedagi muud kui põhjapõtru.

Selle tee ümber olevad maastikud on teine ​​planeet!

Isegi suve kõrgajal on mõnes kohas lund ja temperatuur tõuseb harva üle 10 kraadi.

Kuid päike ei loe kunagi silmapiiri taha!

Teine võimalus on proovida jõuda Nordkini neemele veega, kuid selle lähedal on kaldale maandumine üsna keeruline. Sandefjordi lahe surfilainete tõttu ei saa suure tõenäosusega normaalselt dokki minna ja Barentsi meri on neis osades ka suvel jäine.

Ise olen proovinud mõlemat varianti ja soovitaksin kindlasti matka (neile, kes armastavad kõrbe ja karmid olud).

Enne matka peate teavitama lähima Mehamni küla inimesi, et lähete teele, ja teavitada, kui kavatsete tagasi pöörduda. Mobiilside maailma lõpus praktiliselt puudub ja vääramatu jõu korral on hea, kui keegi teab, mida sind otsida. Mehamni pääseb oma autoga või arvukate ümberistumistega lennukiga.

Head reisi!

Mul oleks hea meel, et mul oleks Instagramis uusi sõpru.

Muid postitusi näete Travelblogi lehel siin.