Tere kõigile! Viimase aasta jooksul olen mitu korda külastanud Leedu linna Šiauliai. Ja ma kiirustan jagama teiega, minu arvates kõige huvitavamaid kohti. Mida vaadata, kuhu minna Šiauliais? Šiauliai vaatamisväärsusi on nii lastele kui täiskasvanutele ning igav ei hakka!

1. Esimene NSV Liidu jalakäijate puiestee Šiauliais

Šiauliai puiestee avati 1975. aastal. Esimese jalakäijate tänavana kogu NSV Liidus! Selle kogu pikkus läbi kesklinna peaaegu 1, 3 km. Idee muuta sõidutee jalakäijate tsooniks tekkis linnapeal Vilius Kazanavičiusel.

Siauliai

Jalakäijate tänava projekteerimisel on kasutatud Euroopa parimate arhitektide ja linnaplaneerijate kogemusi Itaaliast, Saksamaalt ja Austriast:

Siauliai

Puiesteel asuvad kontorid, kauplused, kohvikud ja restoranid. Siin on ka pingid, purskkaevud ja puhkealad:

Siauliai

Puiestee kõrval on kastani allee, mis ühendab puiesteed ajaloolise Zubovi pargiga. Suurepärane koht rahulikuks jalutuskäiguks:

Siauliai

See on suurepärane koht Šiauliais, kus saate rahulikult jalutada, süüa ja sisseoste teha:

Siauliai

2. Šokolaadivabriku muuseum “RUTA”

Üks huvitavamaid ja magusamaid kohti Šiauliais. Muuseum loodi tänu kondiitritööstusele “RUTA“. Muuseum asub oma vanas hoones, meelitades külastajaid maiustuste, šokolaadi, karamelli, marjade ja röstitud pähklite lõhnadega. Muuseum räägib mitte ainult RUTA tehase enda ajaloost, vaid ka šokolaadi valmistamise ja söömise ajaloost. Näiteks, kus kasvavad kakaooad ja kust neid Leedu tuuakse:

Siauliai

Šokolaadi tootmine on alanud tuhandeid aastaid tagasi. Isegi iidsed asteegid ja inkad armastasid end šokolaadiga ravida:

Siauliai

Muuseum on huvitav nii täiskasvanutele kui ka lastele. Soovitan tellida giidiga ekskursiooni, see on väga huvitav ja maitsev!

Siauliai

Ekskursiooni ajal räägitakse teile toiduvalmistamise ja šokolaadi söömise saladustest. Kuid mis kõige tähtsam – teile antakse võimalust näidata oma kujutlusvõimet ja teha ise maiustusi, kasutades erinevaid komponente ja koostisosi!

Siauliai

Siin on palju interaktiivset meelelahutust. Saate mängida mänge, saata originaalfotosid sõpradele või sugulastele. Muuseumis on kohvik ja kondiitritööstuse kauplus, kus saab osta maiustusi igale maitsele ja midagi toodetest proovida . Ühesõnaga, nii lastel kui ka täiskasvanutel on siin mida teha:

Siauliai

3. Rekiva järve rand ja katamaraanisõit Šiauliais

Šiauliai linnas asub Rekiva järv, mis on üks suurimatest järvest Leedus. Siin asub ka linnarand:

Siauliai

Rand on jagatud kaheks tsooniks – liivarand ja muruplats:

Ranna lähedal on suurepärane restoran “ŽVEJŲ UŽEIGA”:

Siauliai

Restoran pakub katamaraanisõite järvel. Katamaraani saab rentida individuaalselt või seltskonnaga:

Siauliai

Mulle on alati meeldinud paadireisid järvedel, hea, et neid on Baltimaades palju. Lihtsalt selleks tuleb  valida hea ilm:

Siauliai

Siauliai

4. Haima Frenkeli villa

Villa on Siauliai linna üks “märgatavamaid” hoone, sõna otseses mõttes. Mõis on ka üks populaarseim vaatamisväärsus Põhja-Leedus. Selle ehitas 1908. aastal kuulus juudi perekond Heim ja Dora Frenkel. Juugendstiilis ehitatud mõisa interjöörides on suurepäraselt säilinud krohv, puidust kaunistused ja seinamaalingute fragmendid.

Siauliai

Villa interjöör:

Siauliai

Selles kleidis, pallile!

Siauliai

Linna paigutus:

Siauliai

Parim villa külastusaeg juuni keskpaigas. Villa pargis on istutatud tuhandeid erinevaid roose ja mitte ainult. Vaatepilt on vapustav:

Siauliai

Siauliai

Siauliai

5. Apteek “Valerianas” Šiauliais

See apteek on üks linna huvitavam vaatamisväärsus. See asub jalakäijate puiestee keskel. See on vanim apteek kogu Leedus . Hoone katusel näete kasse, kes, nagu te mõistate, jooksid palderjanile. Kassid paigutati apteegi “Valerianas” katusele 1870. aastal rohkem kui 150 aastat tagasi!

Siauliai

Selles kohas on säilitatud erinevate jookide ja ravimite valmistamis retsepte:

Siauliai

Apteek on hämmastav ja väga atmosfääriline, kuigi ta on suht väike:

Siauliai

Apteegi perenaine on armas Almira, kes räägib, kuidas ise kehakreemi valmistada. Soovitan teil tellida kehakreemi ettevalmise meistriklassi . Kõik kreemi koostisosad on looduslikud, kõik valmistatakse käsitsi, Almira rangete juhiste all. Naised ja tüdrukud külastage kindlasti, väga lahedalt ja kasulikult saate aega veeta!

saiuliai

Muide kreem on väga hea, seda saab osta apteegist, see maksab umbes 30 eurot:

Siauliai

Siauliai

6. Botaanikaaed

Šiauliai botaanikaaed asutati 1958. aastal. See on Leedu noorim ja väiksem botaanikaaed.

Siauliai

See on suurepärane koht värskes õhus jalutamiseks ja lõõgastumiseks:

Siauliai

Võib juua teed sellises teemajas või vaatetornis aia territooriumil. Või saate korraldada laheda pikniku looduses:

Siauliai

Botaanikaaia pindala on umbes 6,5 hektarit. Mais saab näha hämmastavat rododendronite kollektsiooni. Siin on palju lilli, tiik ja kiviaed:

Siauliai

7. Więcławski maja Šiauliais

Linna elanikud nimetavad seda hoonet “Valgeks Majaks”. Wenceławski maja on kuulsa Stanisławi ja Kazimierz Więcławski perekonna elukoht Leedus. Maja ise on sõdadevahelise modernistliku arhitektuuri helge objekt. 2019. aastal renoveeriti hoone täielikult. Siin korraldatakse ajaloolisi näitusi, kultuuriüritusi ja loomingulised töötoad.

Siauliai

Mulle avaldas muljet Leedu kunstniku ekspositsioon, mis oli pühendatud sõja ja holokausti teemale:

Siauliai

See teema maja elanikele sõja ajal oli väga asjakohane, kuna Wenzławski perekond päästis suure hulga juute:

Siauliai

Siauliai

Siauliai

Siauliai

Siauliai

Instagrami laheda piltide tegemise koht on ka olemas:

Siauliai-

8. Peetri ja Pauluse katedraal ning vaateplatvorm Šiauliais

Katedraal on nähtav peaaegu kõikjalt linnast. Torni pikkus ulatub 70 meetri kõrgusele.

Siauliai

Katedraali ehitamist alustati 1617. aastal vana lagunenud puukiriku kõrval. Kiriku torni paigaldati linnarahva kulul mehaaniline kell.

Siauliai

Kuid katedraal ei ole ainult ajaloo- ja arhitektuurimälestis, vaid seal ka asub kõige ägedam vaateplatvorm. Vaateplatvorm ise asub 70 meetri kõrgusel kellatornis ja siit avanevad imelised vaated linnale:

Siauliai

Siauliai

Siauliai

9. Jalgrattamuuseum Šiauliais

Leedu ainus jalgrattamuuseum Šiauliais ilmus 1980. aastal jalgratta- ja mootorivabriku baasil. Muuseumi ekspositsioon räägib ühest vanimast, populaarsemast ja keskkonnasõbralikumast transpordiliigist. Kuidas sulle meeldib see puidust jalgratas? Sellega sõitis Pariisis 1972. aastal krahv de Sivrak!

Siauliai

Muuseum räägib kõike jalgrattast, välimuse ajaloost, spordist ja jalgrattasõidust. Külastajad saavad näha nii vanu mudeleid kui ka jalgrataste prototüüpe, samuti kaasaegseid jalgrattaid. Näiteks rahvusvahelise spordimeistri Vilma Rimshaite BMX-jalgratast.

Siauliai

Puhast rauast tehtud jalgrattas:

Siauliai

Muuseumis saab tutvuda jalgratturitega, kelle võitudega Leedu on väga uhke. Siin saab näha ebatavalist jalgrattast, mida nimetati tuleviku transpordiks.

Siauliai

Jalgrattamuuseum on huvitav nii täiskasvanutele kui ka lastele. Ja rattahuviliste jaoks on see lihtsalt paradiis. Võtke giidi, ta räägib teile palju huvitavaid asju!

Siauliai

10. Wanda Kavaliauskieni kassimuuseum Šiauliais

Kassid ei ole inimeste moodi, nad ei hooli erinevatest paberitükkidest! Mäletate seda laulu? Šiauliai kassimuuseum on üle 20 aasta vana. Muuseumi looja on Wanda Kavaliauskienė. Ta mõtles muuseumi loomisele, kui tema majja ei mahtunud 6 tõelise kassi ja nende 6 tuhande piltide ja kujude kogu. Tänapäeval muuseumi ekspositsioon on ainulaadne ja Baltimaades suurim.

Siauliai

Keskajal uskusid mõned riigid, et kassid olid kurjad olendid, kes tõid probleeme. Teistes riikides , näiteks Egiptuses, uskusid inimesed, et kassid on pühad loomad.

Siauliai

Kaart, mis ütleb, kuidas kõlab sõna “kass” erinevates keeltes erinevates riikides:

Siauliai

Saage tuttavaks ühe muuseumi elanikuga. Kõike kasse saab kallistada, silitada ja pakkuda nendele midagi maitsvat!

Siauliai

Lisaks kassidele muuseumis võib näha maalid, kujukesed, mänguasjad, nõud, postmargid ning isegi raamatud ja luuletused kassidest! Kassimuuseumi kõrval asub loomaaed, kus on palju igasuguseid eksootilisi loomi: sisalikud, papagoid, maod, krokodillid, isegi väike ahv:

Siauliai

11. Tänavakunst Šiauliais

Šiauliais on palju tänavakunsti ja erinevaid objekte. Näiteks need kingad jalakäijate puiesteel. Lahe koht foto jaoks:

Siauliai

Puude peal, kui tähelepanelikult vaadata, saab näha ebatavalisi elanikke:

Siauliai

Maja kesklinnas:

Siauliai

Isegi rõdud Šiauliais on ebatavalised:

Siauliai

Siauliai

Siauliai

Silt lillepoe kõrval. Mehed, kinkige naistele lilli:

Siauliai

Lihtsalt sein:

Siauliai

Veel üks koht laheda pildi jaoks:

Siauliai

Vähk, mis tuletab  kõikidele meelde, kes suitsetavad, et suitsetamine on tervisele ohtlik ja võib põhjustada erinevaid haigusi:

Siauliai

Tuvid kuulsa pulmasalongi lähedal:

Siauliai

Kuju asub kingapoe kõrval:

Siauliai

Raamatupoe kõrval:

Siauliai

Apteegi lähedal:

Siauliai

12. Fotomuuseum Šiauliais

Ainulaadne muuseum Leedus on spetsialiseerunud fotograafia kunstile ja tehnikale. Siin toimuvad Leedus populaarsete fotokunstnik ning ajalooliste fotode näitused. Samuti siin toimuvad kohtumised fotograafidega, meistriklassid ja erinevad fotograafia teemaatilised loengud. Nii et kõik, kes on fotograafiast huvitatud külastage selle koha kindlasti.

Siauliai

Lisaks fotomuuseumil on väga lahe vaateplatvorm, kust avanevad ilusad vaated linnale:

Siauliai

Siauliai

13. Johannes Pauluse II tee ja Rooma paavsti monument

7. septembril 1993 külastas paavst Johannes Paulus II Leedu. Šiauliais saate kõndida mööda selle rada, mis algab jalakäijate puiesteelt ja lõpeb Ignatius Loyola Püha kiriku juures. 
Siauliai

Sama kirik, kus paavst palvetas:

Siauliai

Kiriku lähedal paavsti saabumise auks püstitati monument. Huvitav fakt: palve ajal Johannes Paulus II määris oma riided värviga. Hiljem leiti samas kohas monumendil punane laik.

Siauliai

14. Šiauliai Raudrebane

See rebane on muutunud linna mitteametlikuks sümboliks. Selle monumendi autoriks oli kunstnik Vilius Puronas ja rebane paigaldati 2009. aastal. Leedu Guinnessi rekordite raamat ütleb: “See on Leedu suurim animalistlik skulptuur, mis kaalub üle 7 tonni. Umbes 15 meetrit pikk ja 6,6 meetrit kõrge.”

Disainer tegi nalja, et Vilniuses on olemas legend raudsest hundist. Ja Šiauliai võib olla uhke oma raudrebasega, mis on ettevõtlikkuse ja tarkuse sümbol. See on lemmik koht fotode jaoks linna elanike ja külaliste seas.

Siauliai

15. Balti keskus “Balti kett”

See on koht mis tasub külastada koos lastega. Esimese interaktiivse Balti kultuuri edendamise keskuse eesmärk Leedus -edendada reisimist Balti riikides ning tutvuda baltlaste kultuuri- ja looduspärandiga.

Siauliai

Keskuses saate teada, kuidas elasid Baltimaade iidsed elanikud. Siin saab kokku puutuda ajalooga ja kultuuriga , mida esitletakse kaasaegsete tehnoloogia abil.

Siauliai

“Balti keti” avarustes leiate neli interaktiivset mängu. Mäng “Baltide elukutse”, mis põhineb inimese biomeetrilistel andmetel. Võimaldab teil näha ennast kudujana, sõdurina, kalurina ja laadida üles selline portree, skannides QR-koodi.

Teine hariv mäng “Tunne baltlaste asju” tutvustab balti majapidamistarbeid. Selles mängus on vaja valida, millised asjad kuulub Balti perioodi ja millised mitte.

Siauliai

Mängus osalevad mängijad koguvad punkte. Mäng “Teekond baltlaste igapäevaellu” võimaldab teil kaamera ees seisva inimese üle kanda enda valitud vanaaegse keskkonda. Pildi saab salvestada ja üles laadida pärast QR-koodi skannimist. Siin näiteks olen puusepa rollis:

Keskuse eesmärk on julgustada külastajate aktiivset osalemist ka meelte kaudu: kuulmine, lõhn, nägemine ja puudutus.

Siauliai

Šiauliais on mida teha nii lastele kui täiskasvanutele. Loomulikult minu artiklis ei ole mainitud kõik huvitavad kohad, mida linn külalistele pakub, aga valisin just neid, mis mulle kõige rohkem meeldisid. Rohkem kohti ja vaba aja veetmise võimalusi leiate linna ametlikul veebilehel. Kui soovite midagi lisada kirjutage kommentaaridesse!

P.S Mind leiate sotsiaalmeediast Facebookis ja Instagramis. Liituge TravelBlog Baltic uudistega ja lugege reisimisest Baltikumis ja mujal maailmas, palju huvitavat ootab Sind! Lugege, liituge, kommenteerige ja jagage oma muljeid.

Samuti võite minuga ühendust võtta, kui olete huvitatud koostöös. Pakume turismitoodete ja -teenuste reklaamimist veebisaidil, ajalehedes, kirjanduses, sotsiaalvõrgustikes ja muus meedias. Lätis, Leedus, Eestis ja mujal. Teeme igasuguse keerukusega foto-, heli- ja videosisu. Kui soovid lähemalt arutleda , võta julgelt ühendust: alexander@travelblog.lv