Armastuse linn Druskininkai: legendidest kuurordi romaanideni

Druskininkai on lõõgastuse ja tervise pealinn, kuid selle kuurordi ainulaadne ja üllatusterohke ajalugu algusest peale käib käsikäes armastuse looga. Siin saab jalutada looduse keskel  ja kõndida astudes aeg-ajalt romantiliste kuurordilugude jälgedele. Tegelikult Druskininkai linn  sündis… armastusest. . Tahame teiega jagada neid armastuse lood, mis Druskininkai linnaga seotud on!

Armastuse allikatest alguse saanud Druskininkai

Druskininkai kuurordi ametlik asutamiskuupäev on 20. juuni 1794, mil Leedu vürst ja Poola kuningas Stanisław August Poniatowski andis sellele piirkonnale raviala staatuse. Mineraalveed olid selleks ajaks juba uuritud ja nende raviomadused said teaduslikult kinnitatud

Siiski, kui teadus asub selgitama, mis on armastus, täpselt formuleerida seda ei saa, kuigi paljud luuletajad ja filosoofid on läbi aegade püüdnud seda enda väljamõeldud raamidesse mahutada. Aga kas Druskininkai võib nimetada armastuse linnaks?

Igal linnal, igal maakonnal on oma legend, teatud element, millele on üles ehitatud selle esialgne ajalugu. Need ei ole tavalised muinasjutud – nad on selle koha fundamentaalne alus ning nendest sündinud lood jäävad aktuaalseks läbi sajandite.

Druskininkais ei kohta me prohvetlikke unenägusid, vägivaldseid kangelasi ega vendi, keda on päästnud hunt. Kõik siin on peidus maagilistes allikates… ja armastuslugudes.

Püüdes aru saada Druskininkai tekkimise müsteeriumi, oleks kõige õigem vaadata Iluallikat, kust metsanõiad, viivad teid Druskininkai mineraalveeallikate mütoloogiasse.

Legend räägib, et prints, tänades jumalaid eduka jahi eest, pidi tapma kotkat. Prints lasi noole ja sellega tabatud uhke lind kukkus Nemani jõkke. Prints tormas kotka järele jõkke ja veed sulgusid ta pea kohal. Ükski tema lähedastest ei olnud nii hirmunud ja kurb kui printsess. Ta tormas mööda Nemani kallast, kutsudes oma abikaasa ja valades lohutamatult kibedaid pisaraid. Möödus veidi aega – ja jõeveest, kotkaga käes, ilmus prints tervena. Ja neis kohtades, kuhu langesid printsessi pisarad, purskasid maa sisikonnast soolased allikad.

Ja see on alles algus, sest kuhu sa ei läehks, Druskininkai jutustab Sulle aina rohkem lugusid ja legende armastusest.

Legendide rajad armastusest

“Ilu allika” lähedalt leiate väga sümboolse “Kroon” monumendi  – see on pühendatud kõige kuulsamale armastusloole, mis kunagi Leedus õitses. Vaevalt leiate inimest, kes pole kuulnud legendi Barbora Radvilaitėst ja Sigismund Augustist, kes inspireeris rohkem kui ühe kunstniku. Kui jalutate mööda Nemani kallast, “Ilu allikast” mööda Uno seikluspargi suundudes, avaneb  hämmastav panoraam Armastuse saarele.

Seal, mõlemal Nemani kaldal, põlesid pidulikul ööl jaanilõkked, nende kõrval punusid noormehed ja tüdrukud pärge ja laulsid. Kui Neman pimedusse sukeldus, noored inimesed panid omad pärjad ja küünlad jõevette. Legendi järgi noormees ja neiu, kelle pärja ühendasid Armastuse saare lähedal Nemani keerised, jäävad igaveseks koos.

Legend räägib ka, et ühel päeval kohtusid saarel Mizaray küla lähedal kahe noore inimese pärjad. Armastajad tormasid kanuusse ja asusid pärgade poole sõudma, kuid kui nad üritasid neid veest välja võtta, läks paat ümber. Lained kandsid nende kehad minema. Neiu hoidis pärja ja mees tema oma. Sellest ajast on Druskininkai lähedal Nemanis asuvat saart kutsutud Armastuse saareks ja sellest ajast  armastusjumalanna Milda auks süüdatakse  ohvrituli.

druskininkai

Kirglik armastus inspireeris erakordseks reisiks

Druskininkaisse saabudes kõnnite muidugi rohkem kui üks kord mööda Vilniuse alleet (Vilniaus). Peatuge paariks minutiks linnavalitsuse hoone juures, mida ajalooliselt nimetatakse dr Buyakovski villaks.

Just siin 19. august 1934. aaasta hommikul astusid Galina Korolets-Buyakovska ja Stanislav Buyakovsky majast välja ning istusid  mootorratta peale.  Nad vahetasid luksuslikud peo ja moe riided reisiülikondade vastu ning läksid  pulmareisile pikkusega 24 000 kilomeetrit Shanghaisse. Kuid lisaks kõigele, mida teel võib vaja minna, viskas Galina mootorratta haagisesse veel paar kleiti. Neid on ju mesinädalad! Kuidas mitte näidata oma ilu Birma või Vietnami kohalike ees?

Loomulikult  see teekond oli noorpaari jaoks tõeline väljakutse. Nad igatsesid oma armsa Druskininkai järele, mõtted oma kodust olid kogu aeg peas. Teekond oli pikk ning raske, mootorrattas tihti läks katki ja sellele kulus palju aega, reisilõpus tundis paar ka rahapuudus ning Birmasse jõudes Stanislav nakkatus katku. Stanislavi haigus, mis kestis umbes kaks nädalat, hirmutas Galinat. Õnneks tulid appi Prantsuse nunnad – nemad olid need, kes Stanislavi terveks ravisid.

“Parem on surra reisi kirgust kui igavusest,” ütlesid Druskininkai elanikud, abikaasad Galina Korolets-Buyakowska ja Stanisław Buyakowski – inimesed, kes jätsid ereda jälje nii Poola kui Leedu reisiajalukku. See on ka üks Druskininkai armastuselugu. Sellel reisil said nendest tõeline paar, ning sündis tugev pere – pärast katsumuste kogemist ei saanud ükski raskus enam takistuseks sellele paarile.

druskininkai

Kuurordis on säilinud Püha Valentini reliikvia

Asjaolu, et Druskininkai on tõeliselt armastuse linn, seda kinnitab Püha Neitsi Maarjakirikus säilitatud haruldane Püha Valentini reliikvia. Püha Valentini väikest luud hoitakse hoolikalt Druskininkai templis, kus see paigutati erilise auga elegantsesse anumasse – relikviaari.

Me kõik teame Püha Valentini nagu armastuse ja abielu kaitsjana. Valentinipäeva ajalugu algab kaugel III sajandil – legend ütleb, et keiser Claudius II keelas oma sõduritel abielluda, sest ta oli veendunud, et abielus sõdalane oli halb sõdalane, ta ei olnud enam nii julm ja truu oma valitsejale.  Kuid piiskop Valentin ei mõelnud keelule kuuletuda – ta salaja õnnistas abiellupaare . Raevunud valitseja käskis piiskop Valentini vahi alla võtta ja tema pea maha lõigata.

Armupaarid , kes külastavad Druskininkaid saavad mitte ainult puhata ja lahutada meelt vaid ka külastada kirikut ja avaldada Püha Valentinile oma soovid ja palvetada, et ta aitaks neid täita.

Muutumatud traditsioonid ja igavene kuroordi armulugu

Romantilised traditsioonid ka tänapäeval olemas Druskininkais . “Kurhausis” on restoran “Kolonada“, mis õhtuti lummab oma unustamatute elava muusikaga. Kevadel sukeldub kuurort nartsisside merre ja armunud paarid kohtuvad  Leedu kaunima muusikalse purskkaevu juures.

Kui hoiate oma pilku veidi kauem Druskininkai linnamuuseumi hoonel (Villa “Linksma”), tundub, et noored daamid ja elegantsed härrad, kes saabusid Druskininkaisse tervist ja kuurordiromantikat otsima, hakkavad teie silme all liikuma.  Ja kui palju õnnelikke noorpaare nendest treppidest alla kõndinud! Kui palju ilusaid pilte on tehtud legendaarse “noorpaari kase” kõrval!

druskininkai

Druskininkai see on lugu igavesest armastusest.

Druskininkai on lõputu puhkuseromantika.

Kas olete valmis uuesti armuma?

Kui soovid leida huvitavaid kohti Eestis ning mitte ainult, armastad reisida, siis vaata minu Instagrami ja Facebooki lehte. Jälgi minu reise Balti riikides ja mujal maailmas! Liitu TravelBlog Baltic uudistega ja tead alati, kuhu minna, et mõnusalt aega veeta!