Gruusia SPA-kuurorte võib vabalt nimetada kogu Kaukaasia piirkonna ravi sanatooriumiteks. Selleks on olemas kõik tingimused – pehme kliima, mägi- või mereõhk, tervislik ja maitsev kohalik köök, palju looduslikke  mineraal- ja termaalvee allikaid. Turistide traditsioon siia tervise parandamiseks tulla kestab juba aastakümneid. Seda tegid meie vanavanemad ja vanemad. Pole nii palju aega möödas sellest ajast, kui Gruusia SPA-kuurordid  olid üsna nukras seisus ja mõned nendest on siiamaani sellised. Kuid olukord muutub kiiresti! Veendusime selles isiklikult, paar kuud tagasi külastades seda riiki.

Veebruaaris ühe nädala jooksul külastasime Gruusia parimaid SPA kuurorte. Täpsemalt SPA kuurordid sellistes riigi piirkondades nagu Imereti, Megrelia, Guria ja Meskhetia. Tahaksin teiega jagada mida ma ise olen näinud. See on seda väärt, sest olen teie jaoks välja valinud parimatest parimad!

gruusia

Tskhaltubo

See linn asub Kutaisist vaid kaheksa kilomeetri kaugusel. Kõigile, kes saabuvad Gruusiasse Kutaisi lennujaamast  on väga lihtne siia tulla. Võite kasutada odavaid busse või väikebusse või võtta takso või rendiauto. Siia tasub tulla mitmel põhjusel, üks põhjus  on kohalikud termilise radooni veega allikad . See vesi ei ole ainult ravim. See ravib päris palju haigusi, ravib haavu ja aitab taastuda peale raskeid vigastusi.

gruusia

Vaid 40 aastat tagasi oli Tskhaltubo üks peamisi ravikuurorte kogu tollases NSV Liidus. Inimesi tuli  siia igal aastal kümnete tuhandete kaupa. Nende jaoks ehitati palju sanatooriume, ehitati raudtee, mis ühendas Tskaltubot otse Moskvaga. Peale NSV Liidu lagunemist tuli siia häving ja tühjus.

georgia

Linn on muutunud üsna jubedaks -mahajäetud , näha on ainult lagunevaid hiigelsanatooriume. Nüüd on kõik muutumas. Peaaegu kõik mahajäetud hooned, paljud nendest on endiselt suure arhitektuurilise väärtusega, on ostnud Lähis-Ida jõukad investorid. Osa neindest on juba aktiivsel restaureerimisel. Ma arvan, et paari aasta pärast see linn muutub. Kuid ka praegu on juba, mida siin teha ja on kohti, kus on võimalik mõnusalt aega veeta.

gruusia

Ööbida saab hotellis Legends Spa. Muide, see hotell on ainuke, mis töötab peaaegu katkestusteta NSV Liidu ajast. Varem asus siin NSV Liidu kaitseministeeriumi sanatoorium.gruusia

Muidugi selle aja jooksul hotelli oli remonditud ja värskendatud mitmeid kordi. Siia ehitati isegi oma basseini. Kuid mineviku vaim pole siit kuhugi kadunud. Siin on tõesti tunne, nagu oleks  mineviku sattunud.

kuurort

Nagu tol ajal, hotellis endas ei pakuta SPA-teenuseid. Nende saamiseks tuleb minna lähedal asuvate radoonivee allikate juurde. Mõned neist on veel maha jäetud, kuid allikate nr. 2 ja nr.6  juurde  veel NSVL-i ajal oli ehitaud meditsiinikompleks, kus ka praegu saab täiel määral uurida oma tervist ja määrata kehale vajalikke raviprotseduure.

gruusia

Vabal ajal tasub jalutada luksulike mahajäetud majade vahel. Nad on siin hämmastavad. Nendes on tõesti võimalik sattuda paralleelreaalsusse või tunda end Indiana Jonesi vaimus stalkeri või seiklejana.

gruusia

Sairme

See üksildane Gruusia kant oli minu jaoks tõeline avastus. Umbes sada aastat tagasi avastati Kutaisist umbes 70 kilomeetrit lõuna pool asuvas mäeorus tervendavad termilised allikad. Juba nimi Sairme tähendab midagi sellist, nagu “Kus hirved elavad” ja tõepoolest, siin elab päris palju hirve.

gruusia

950 meetri kõrgusel merepinnast, põliste mägimetsade vahele raske nimega Tsablaraskali jõe kuru lähedal rajati 60 aastat tagasi esimene kuurort. Siin, lähedal, hakati valama samanimelist mineraalvett, mis oli kunagi tuntud kogu NSV Liidus. Siiani pole need kohad eriti asustatud. Kuid nüüd on siia ehitatud šikk spaakompleks koos väli termaalbasseiniga.

gruusia

See koosneb kahest hoonest, mis asuvad üksteisest viie kilomeetri kaugusel. Üks neist on uhiuus neljatärnihotell “New Sairme Resort & SPA” samasuguse välibasseiniga. Selle ümber on ainult mäed ja metsad. Romantika!

gruusia

Hotellide vahel külalisi viib tasuta buss. Ta viib ka teise termaalallika ja spaahoolitsuste täiskomplektiga tervisekompleksi juurde.

gruusia

Suvel saab puhkuse  kohalikes mägimetsades jalutuskäikudega täiendada . Muide, seda saab teha mitte ainult jalgsi, vaid ka hobusega või neljarattalisel jalgrattal, proovides samal ajal Gruusia pikimat kohaliku zip-line’i koos köielinnaga. Tulime siia talvel, just siis sadas siin haruldane lumi, kusjuures väga korralikult, kogu maa oli lumehangetega kaetud! Järsku see koht muutus valgeks muinasjutuks!

Ja milline imeline õhk!  Kunagi teisel pool mäekuru – Abastumanis tsaariajal raviti  suure hulga tolleaegseid kuulsaid inimesi.  Nende hulgas paistis eriti silma  suurvürst Georgi Aleksandrovitš Romanov. Neid kohad endiselt ootavad oma investoreid.

sairme

Tahan paar sõna mainida itaalia stiilis restorani “Terrass-i” kohta. Meid koheldi siin kui kuningaid! Siin oli meil õnn kohtuda Gruusia ühe parima kokka Kakha Tsikoliat. Tema enda sõnul “Sairmas serveeritakse Prantsuse ja Itaalia kööki Imereti peensusega”. Ja ma ütlen teile, see tuleb nendel suurepäraselt välja!

gruusia

Sairme on populaarsem grusiinide seas,kuid üllataval kombel,  suvel siin vabu kohti praktiliselt pole.  Nii et kiirustage kõiki neid imesid isiklikult vaatama tulla ja soovitan hotelli broneerida enne kui hooag algab! Gruusia SPA kuurordid võivad hooajal olla ülirahvastatud, kuid hooajavälisel ajal üllatavad nad väga meeldivate hindadega.

gruusia

Borjomi

See linn ja kuurort ei vaja erilist tutvustamist. Teda teavad nii vanad kui noored. Gruusia mineraalvee kaubamärk “Borjomi” on üks populaarsemaid maailmas. Ravikuurordina on see koht tuntud juba üle 200 aasta. Selle ajaloos on olnud tõusmise ja languse perioode. Kui ma 14 aastat tagasi esimest korda Gruusias olin, siis oleme Borjomist mööda sõitnud. Mäletan linna, mis mulle meelde jäi see oli väga räpane . Ja ei midagi enamat! Aga seekord oli kõik teisiti.

gruusia

Ööbisime parimas kohalikus hotellis Crowne Plaza Borjomi. Kohalikud ütlevad, et see on Kaukaasia suurim spaakompleks. Veendusime selles ise, sest isegi meie ei jõudnud kõike üle vaadata.

gruusia

Üldiselt meeldib grusiinidele sageli korrata, et neil on kõik kõige parem, kui mitte kogu maailmas, siis vähemalt oma kodumaal. Kuid siin suurus pole oluline! See sanatoorium  tõepoolest püüdis maksimaalselt mahutada kõiki lõõgastumis ja ravi kvaliteetseid teenuseid.

gruusia

Siit leiate mitmeid basseine, sauna komplekse ja laia valikut spaateenuseid. Suure osa kompleksist hõivavad mitmed kohvikud ja restoranid. Kõik parim ühes kohas!

gruusia

Oluline on ka koht, kus see sanatoorium asub. Tundub, et kesklinn asub temast kiviviske kaugusel, kuid ta ise asub Borjomula jõe kuru sügavuses, linna peamise keskpargi kõrval mäekaljude vahel. Mida kõike seal leida võib – atraktsioonid, kosed, termaalbasseinid, kioskid, köisraudtee, aga mis kõige tähtsam, maitsva mineraalveega pumbaruum. Crowne Plaza Borjomi hotelli külastajad pääsevad parki tasuta.

gruusia

Kuid park pole ainuke koht mida külastada, siin on veel palju huvitavaid kohti ja meelelahutust. Väike fakt – Borjomi linna ümbruses on umbes 200 ajaloolist ja looduslikku vaatamisväärsust. Isegi mitmest puhkusest ei piisa, selleks , et kõike näha! Borjomisse on väga lihtne tulla nii Kutaisist kui ka Thbilisist. Siia sõidavad lisaks bussidele ja väikebussidele ka rongid. Tahaks öelda: “Borjomi-pole kunagi liiga hilja tulla!”

borjomi

Ureki

Ja lõpuks tahan ka meenutada merd. Kõik tunnevad Batumi kuurordina, kuid mitte kõik on kuulnud väikesest Ureki külast! Kuid see on ainulaadne koht mitte ainult Gruusia jaoks! Küla ise on üsna väike. See asub Batumist 50 kilomeetri kaugusel. Midagi erilist siin pole. Peamine kohalik vaatamisväärsus on Gruusia ainulaadne musta liivaga Magnetiki linnarand.

gruusia

Iseenesest näeb ta  hämmastav välja, kuid tal on ka oma ebatavaline saladus. Fakt on see, et kohalikul liival on magnetilised omadused. Need omadused muudavad selle ravivaks. Inimesed tulevad siia, et ravida  südame, veresoonte ja kopsu probleeme . Samuti aitab see taastuda erinevatest vigastustest. Kasulik ka lastele.

georgia

Lemmik rannamõnu on peani liiva sisse kaevata, siin on see raviprotseduur. Ja lisaks mereõhk koos Musta mere veega. Kahjuks on rand vaid 5 kilomeetrit pikk. Suvel muutub see koht tõeliseks sipelgapesaks, sest  elamise hinnad on siin madalamad kui Batumis.

gruusia

Sellel liival on vaid paar miinust. Magnetiseeritud liiv avaldab negatiivset mõju mis tahes seadmetele, sealhulgas nutitelefonidele. Lisaks on suvel palju sääski, sest kunagi oli ranna lähedal palju soid, mis praeguseks on kõik kuivendatud. Meil vedas, Urekit nägime veebruaris. Sel ajal oli rand täiesti tühi ning kogu külas oli tunda erilist võlu ja magnetismi!

gruusia

Sellisena nägime meie Gruusia SPA kuurorte. Tänapäeval Gruusiasse on lihtne pääseda, kuid on alati raske lahkuda. Selle riiki ja siin elavate inimeste külalislahkusesse on väga raske mitte armuda, iga reisiga ikka rohkem ja rohkem.

gruusia

Kui soovid leida huvitavaid kohti Eestis ning mitte ainult, armastad reisida, siis vaata minu Instagrami ja Facebooki lehte. Jälgi minu reise Balti riikides ja mujal maailmas! Kui te vajate vene või leedu keeles kõnelevat giidi Vilniuses, julgelt võtke minuga ühendust. Liitu TravelBlog Baltic uudistega ja oled alati teadlik, kuhu minna, et mõnusalt aega veeta!