Kostivere karstiala. Selles kohas tekib tunne, et siin kasvavad maapinnast suured kiviseened. Või on need muinasjutuliste olendite veidrad eluruumid? Kõndides peate hoolikalt vaatama jalgade alla. Igalpool, justkui eikusagilt, ilmuvad sügavad lohud ja koopad. Mõnes kohas kasvavad silme ees siledad lubjakiviplaadid, mis on kenasti üksteise peale laotud. Hämmastav looduse looming. See koht on väga ebatavaline. Tundub, et oleme kuskil Šotimaal. Eesti Šotimaa.

estonia

Suur põld Eestis unikaalse maastikuga. Eesti Šotimaa.

estonia

Pole üldse Eesti vaated

estonia

Suured kiviseened.

Kostivere karstiala

Suur põld Eestis – unikaalse maastikuga. Mis koht see siis on?

kostivere

Tallinnast vaid 15 km kaugusel asub üks väga ebatavaline koht – Kostivere karstiala. Tegemist on Eesti suurima karstialaga. Kostivere karstimassiiv on 2,5 km pikk ja umbes 0,5 km lai.

Kostivere karstiala esimest korda mainiti juba 1774. aastal. Siis kirjeldas pastor ja teadlane Houpel selle koha oma töödes.

kostivere

Eesti suurim karstiala.

kostivere

Muistend Kostivere koobaste ja salajase maa-aluse jõe ilmumisest

Vanasti elanud Kostiveres palju tugevaid mehi. Meeste tööl olnud edu ning nad olnud jõukad ja elanud omavahel sõpruses. Korraga aga töö enam ei õnnestunud ja kehvus pugenud majja.
Üks mees näinud ühel neljapäeva öösel juhuslikult Vanasaadanat, kes külas vargil käinud. Meestel kohe nõu Vanapaganale kätte maksta.
Kogunetakse siis järgmiseks neljapäevaks teatud kohta kokku, igalühel tubli madjakas käes. Kell olnud vaevalt kaksteist läbi, kui ilmus Vanapagan. Mehed kohe ta tegusi kätte maksma. Vanasaadan kisub omale kätega teed maa alla. Mehed maa alla järgi minna ei julge. Mehed valguvad laiali vaatama, kust Vanapoiss välja tahab tulla.
Vanapagan muidugi meeste nõu ei tea ja pistab pea üsna mõisa lähedalt välja. Mehed on aga kohe kohal ja nuhtlevad Sarvikut. Ruttu poeb see maasse tagasi ja kaabib omale uut teed. Kus ta aga pea välja pistab, saab kohe madjakaga vastu nägu. Viimaks pikema maa all jooksu järele õnnestub tal ometi Jõelehtme küla juures maa alt välja tulla ja plehku pista. Enam ei julge ta mehi tülitama minna.
Kus Vanapagan jooksis maa all, hakkas vesi voolama, mida nüüd Salajõeks kutsutakse. Kohad, kust Vanapagan pea vaatamiseks välja pistnud, said urkeaugud.

kostivere

Kohad, kust Vanapagan pea vaatamiseks välja pistnud, said urkeaugud.

eesti

Kostivere ainulaadne loodusmaastik

Kostivere karstiala ainulaadne loodusmaastik tekis tänu maa-alusele Jõelähtme jõele. Umbes 9000 aastat tagasi pärast Läänemere taandumist karstivälja piirkonnas hakkas vagumust möödavoolamaJõelähtme jõgi ning arenema karst. Maa-aluse jõe väljakujunemist soodustas jääaja-eelsete karstivormide olemasolu ja tihe tektooniliste lõhede võrk.

eesti

Eestis on palju maa-aluseid jõgesid, mis tekivad eikusagilt ja kaovad . Jõelähtme jõgi on üks nendest. Kevadise suurvee ajal ei suuda maa-alused koopad ja lõhed kogu Jõelähtme vett vastu võtta ning vesi tungib igal pool maapinnale, täites langatusalad ääreni veega. Kuival ajal on aga jõesäng tühi. Suvise ja talvise madalseisu ajal voolab maa-alune jõgi 4–5 m sügavusel. Salajõe vooluteed moodustavad maa all paljude harudega võrgustiku.

Praegu on just see õige aeg, millal saab seda hämmastavat looduse loomist nautida ja uurida.

kostivere

Kuival ajal on jõesäng tühi ja paljastab koopad.

eesti

Kuidas leida Kostivere?

Kostivere karstiala on lihtne leida. Googelda Kostivere ja alusta teed. Võite jätta auto aia lähedale eramaa lähedale, nagu enamik inimesi teeb. Sel juhul te kõnnite läbi põlda. Või võite minna põllust ringi ja jätta auto teisele poole, roosa maja kõrvale. Nii jõuate kohe karstialale. Lisaks sõidate mööda Šoti tõu võluvatest lehmadest. Siin, suurel territooriumil viibivad armsad ja karvased lehmad, mis on nii armsad. Teistest looduskaunidest kohtadest Tallinna lähiümbruses saad lugeda siin.

lehmad

Šoti tõugu võluvad lehmad, on ju armsad?

kostivere lehmad

Ja selles videos näete , milline Kostivere karstiala ülevalt vaadates:

Kui soovid leida huvitavaid kohti Eestis ning mitte ainult, armastad reisida, siis vaata minu Instagrami lehte. Jälgi minu reise Balti riikides ja mujal maailmas! Liitu TravelBlog Baltic uudistega ja tead alati, kuhu minna, et mõnusalt aega veeta!